aidan_mcguire has logged 62 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ice Station Zebra

Ice Station Zebra

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sleeping with the Enemy

Sleeping with the Enemy

1991
×
★★½
Edit this entry  
30
Gandahar

Gandahar

1987
×
★★★★
Edit this entry  
29
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Good Manners

Good Manners

2021
×
Edit this entry  
28
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Borat: VHS Cassette of Material Deemed “Sub-acceptable” By Kazakhstan Ministry of Censorship and Circumcision

Borat: VHS Cassette of Material Deemed “Sub-acceptable” By Kazakhstan Ministry of Censorship and Circumcision

2021
×
Edit this entry  
27
Borat’s American Lockdown & Debunking Borat

Borat’s American Lockdown & Debunking Borat

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★½
Edit this entry  
25
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★
Edit this entry  
23
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Edit this entry  
23
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Buck and the Preacher

Buck and the Preacher

1972
×
★★★★
Edit this entry  
23
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★½
Edit this entry  
22
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Images

Images

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★
Edit this entry  
15
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★★
Edit this entry  
15
Walt Disney: One Man's Dream

Walt Disney: One Man's Dream

2001
×
Read the review Edit this entry  
14
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★½
Edit this entry  
12
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Meet the Feebles

Meet the Feebles

1989
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
10
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★★½
Edit this entry  
08
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry