Sort by

ailén has logged 79 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Siamese Bond

The Siamese Bond

2020
×
Edit this entry  
07
Memories of a Teenager

Memories of a Teenager

2019
×
Edit this entry  
07
One in a Thousand

One in a Thousand

2020
×
Edit this entry  
14
Silence Is a Falling Body

Silence Is a Falling Body

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Silence Is a Falling Body

Silence Is a Falling Body

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Stride, Soviet!

Stride, Soviet!

1926
×
Edit this entry  
17
Salomé

Salomé

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lulú

Lulú

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Seashell and the Clergyman

The Seashell and the Clergyman

1928
×
Edit this entry  
03
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
01
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
20
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Burning

Burning

2018
×
Edit this entry  
28
Flora's Life is No Picnic

Flora's Life is No Picnic

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Host

Host

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Crimes That Bind

The Crimes That Bind

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Martin (Hache)

Martin (Hache)

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
El Angel

El Angel

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
Edit this entry  
20
A Man There Was

A Man There Was

1917
×
Edit this entry  
18
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Lovely Loneliness

Lovely Loneliness

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tatuapé Mahal Tower

Tatuapé Mahal Tower

2014
×
Edit this entry  
03
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lost Brother

The Lost Brother

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Bottom of the Sea

The Bottom of the Sea

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blood Appears

Blood Appears

2009
×
★★★
Edit this entry  
31
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Extraordinary Stories

Extraordinary Stories

2008
×
★★★½
Edit this entry  
28
Severina

Severina

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Phase 7

Phase 7

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Paranoids

The Paranoids

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cetáceos

Cetáceos

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Sleepwalkers

The Sleepwalkers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
½
Read the review Edit this entry  
23
36

36

2012
×
Edit this entry