RSS feed for aishacausing

aishacausing has logged 95 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Edit this entry  
22
This Changes Everything

This Changes Everything

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
Read the review Edit this entry  
19
Booksmart

Booksmart

2019
×
Edit this entry  
18
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
Edit this entry  
07
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
Edit this entry  
06
Dead Kids

Dead Kids

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Snails

The Snails

1966
×
Edit this entry  
20
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
Read the review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
Edit this entry  
12
Spy

Spy

2015
×
Edit this entry  
07
Eli

Eli

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
Edit this entry  
16
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
Edit this entry  
14
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mano po 6: A Mother's Love

Mano po 6: A Mother's Love

2009
×
Edit this entry  
12
In My Life

In My Life

2009
×
Edit this entry  
12
Inang Yaya

Inang Yaya

2006
×
Edit this entry  
11
The Child

The Child

2000
×
Edit this entry  
11
Die Beautiful

Die Beautiful

2016
×
Edit this entry  
11
K'na, The Dreamweaver

K'na, The Dreamweaver

2014
×
Edit this entry  
10
Phil-American Boy

Phil-American Boy

1997
×
Edit this entry  
09
My Only Mother

My Only Mother

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Only Mother To You All

The Only Mother To You All

2008
×
Read the review Edit this entry  
05
Everything About Her

Everything About Her

2016
×
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
½
Edit this entry  
02
The Legend of 1900

The Legend of 1900

1998
×
Edit this entry  
30
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
Read the review Edit this entry  
13
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
04
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Edit this entry  
31
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Miss Granny

Miss Granny

2018
×
Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
Edit this entry  
06
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Edit this entry