• The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★½

    dev patel the light of my life. barry keoghan my bestest friend i was grinning laughing giggling. my friend and i turned to each other at that “not by me” portrait moment to say “titanic” at each other so like clearly it was a fun great good time. jaeden martell’s review kind of summarises the chaos in my brain when i was seeing this & i did immediately pick up my copy of the book when i got home. so. there’s that on the confusion/intrigue front.

  • White Zombie

    White Zombie

    ★★

    this was………………

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

    good fun with the best fight scenes we’ve seen in the mcu ever i think 👍

  • The Voyeurs

    The Voyeurs

    ★★★★

    who else cried

  • Annette

    Annette

    ★★★★

    kind of like watching a shipwreck but fun like the way i feel about this movie is how i assume people feel about pirate movies idk i was laughing giggling moving to the music just a fun fun time if not a little bit like being stood on a plank sometimes

  • The Macaluso Sisters

    The Macaluso Sisters

    ★★★

    gripping and intimate in its portrayal of joy and grief and everything in between — what it is to mourn yourself and the could-have-beens of life. a worthwhile watch just for the how beautifully shot it was in the first act. made me want to call all my sisters and be with them. sisterhood is fucking brutal.

  • The Social Network

    The Social Network

    ★★★★★

    pre first day of in-person uni after spending my first year online comfort watch 😍 need andrew garfield to shout at me to go the fuck to sleep actually ❤️

  • Ophelia

    Ophelia

    ★★★

    ophelia is such a beautiful name and i enjoyed this more than i sought after in a before-bed-while-waiting-for-my-nail-polish-to-dry watch. i want flowers in my hair and george mackay fawning over me too.

  • Voyagers

    Voyagers

    stacked cast for no reason and we need to make it clear that neil burger’s a weirdo for this. anyways archie renaux american accent isaac hempstead-wright archie madekwe fionn whitehead & tye sheridan it’s like somebody peered into my sister and i’s brains and extracted our past/present interests and put them in one room. i was excited for this and now i wish i wasn’t.

  • The Personal History of David Copperfield

    The Personal History of David Copperfield

    ★★★½

    i will make up for the misfortune of watching this film in a plane by watching the green knight on the big screen 🙏 i just love dev patel + the whimsy of it all is truly wonderful and the cast! such a fun one

  • Susi Susanti - Love All

    Susi Susanti - Love All

    ★★★½

    shivers still! the things i didn’t like were more noticeable the 2nd time around, but so were the things i loved... laura basuki and dion wiyoko as susi susanti and alan budikusuma respectively... anyways i still think that my initial review holds up. now on disney hotstar indonesia btw. yes this was an olympics-inspired rewatch.

  • Stardust

    Stardust

    ★★★★

    wtf cute little charlie cox and ben barnes and stunning perfect show-stopping claire danes and michelle pfeiffer and life-changing robert de niro as captain shakespeare i need to read the book expeditiously