Sort by

aishat has logged 160 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Okja

Okja

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Drive Me Crazy

Drive Me Crazy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midnight at the Magnolia

Midnight at the Magnolia

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
A Cinderella Story: Christmas Wish

A Cinderella Story: Christmas Wish

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Read the review Edit this entry  
22
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ghosts of Girlfriends Past

Ghosts of Girlfriends Past

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Return to Halloweentown

Return to Halloweentown

2006
×
Read the review Edit this entry  
29
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
Read the review Edit this entry  
28
Halloweentown High

Halloweentown High

2004
×
Edit this entry  
27
Halloweentown II: Kalabar's Revenge

Halloweentown II: Kalabar's Revenge

2001
×
Read the review Edit this entry  
26
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
After We Collided

After We Collided

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Casper

Casper

1995
×
Read the review Edit this entry  
19
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Monte Carlo

Monte Carlo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Monster House

Monster House

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Girl vs. Monster

Girl vs. Monster

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry