• Turning Red

    ★★★★

  • Don't Look Up

    ★★★

  • Dune

    ★★★★½

  • Titane

    ★★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • Black Widow

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • The Binding

    ★★½

  • Enola Holmes

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★

  • Isi & Ossi

    ★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • The Social Dilemma

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★★

  • Klaus

    ★★★★½

  • The Legacy of the Bones

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • The Platform

    ★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★½

  • It Chapter Two

    ★★★½

  • Anima

    ★★★★½

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

  • Hellboy

  • Us

    ★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Captain Marvel

  • Amundsen

    ★★★½

  • The Great Hack

    ★★★½

  • Fyre

    ★★★½

  • Notes for a Heist Film

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

  • Capri-Revolution

    ★★★

  • Suspiria

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Ant-Man and the Wasp

  • Incredibles 2

  • The House That Jack Built

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Deadpool 2

  • Avengers: Infinity War

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • Game Night

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★★★

  • Black Panther

  • Hereditary

    ★★★★

  • The Dawn Wall

    ★★★★

  • Jigsaw

  • Thor: Ragnarok

  • The Death of Stalin

    ★★★★

  • mother!

    ★★★★

  • It

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

  • Good Time

    ★★★½