Sort by

aitur_ has logged 55 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Notes for a Heist Film

Notes for a Heist Film

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Wave

The Wave

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Dawn Wall

The Dawn Wall

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Binding

The Binding

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Edit this entry  
11
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Us

Us

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Edit this entry  
11
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Man Who Knew Infinity

The Man Who Knew Infinity

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★½
Edit this entry  
29
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
28
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★★
Edit this entry  
12
Capri-Revolution

Capri-Revolution

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
The Legacy of the Bones

The Legacy of the Bones

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Invisible Guardian

The Invisible Guardian

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Orphan

Orphan

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Fyre

Fyre

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Isi & Ossi

Isi & Ossi

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry