Highest rated films

  • Midsommar

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Doctor Sleep

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Satantango

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • It

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 526 Films watched
  • 43.8 Average per month
  • 10.1 Average per week

Milestones

First Film

The Ballad of Buster Scruggs

Jan 1

Most Watched

Booksmart

twice

Star Wars: The Rise of Skywalker

twice

Star Wars: The Last Jedi

twice

The Lighthouse

twice

Midsommar

twice

Last Film

Reservoir Dogs

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
219 films
Comedy
194 films
Adventure
137 films
Action
123 films
Thriller
117 films
Fantasy
83 films
Family
82 films
Romance
75 films
Sci Fi
72 films
Animation
67 films
USA
468 films
UK
63 films
Germany
29 films
France
27 films
Japan
16 films
Canada
16 films
Australia
11 films
China
9 films
Sweden
7 films
Italy
6 films
English
495 films
French
56 films
German
40 films
Spanish
36 films
Japanese
28 films
Italian
28 films
Russian
18 films
Arabic
12 films
Chinese
10 films
Latin
9 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 380 Added 1622

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Adam’s most liked review

Doctor Sleep

★★★★½

The Shining is one of my favorite films, so what Mike Flanagan accomplishes with Doctor Sleep is nothing short of extraordinary. It pays homage to a tee while also telling a very frightening and emotional story that’s all its own. Kubrick and King are both honored in what will surely become a modern horror classic for me.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Catwoman
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Gordy
Average weighted rating:

2.0

Films Adam watched in 2019

  • Reservoir Dogs
  • DodgeBall: A True Underdog Story
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Blindspotting
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • The Wizard of Oz
  • 3 Ninjas
  • The Boxtrolls
  • Road to Perdition
  • Velvet Goldmine
  • It's a Wonderful Life
  • The Man with the Golden Gun
  • Booksmart
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Rounders
  • Unforgiven
  • The Night Before
  • Casablanca
  • Weird Science
  • Holiday Inn
  • Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Steamboat Bill, Jr.
  • The People Under the Stairs
  • The Great Dictator
  • Apocalypse Now
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The General
  • Swingers
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Virgin Spring
  • Shocker
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Marriage Story
  • The Serpent and the Rainbow
  • Black Hawk Down
  • Downfall
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Roar
  • Beverly Hills Cop III
  • Drop Dead Gorgeous
  • Ford v Ferrari
  • Independence Day: Resurgence
  • Fast Times at Ridgemont High
  • Stargate
  • Hugo
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Friday
  • Enemy of the State
  • Bringing Out the Dead
  • The Bourne Identity
  • Adam's Rib
  • Beverly Hills Cop II
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Thelma & Louise
  • Casino
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Easy A
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Irishman
  • The Most Dangerous Game
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Caddyshack II
  • The Prestige
  • Safety Last!
  • Kiki's Delivery Service
  • Hot Shots! Part Deux
  • Hot Shots!
  • Rio Bravo
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Full Metal Jacket
  • Cool Hand Luke
  • Top Gun
  • Animal Crackers
  • Anastasia
  • Crimson Tide
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • The Great Escape
  • The Piano
  • Terminator Salvation
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Satantango
  • Jojo Rabbit
  • Galaxy Quest
  • The Fall of the House of Usher
  • Parasite
  • ParaNorman
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • Doctor Sleep
  • Ran
  • The Kid
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Sneakers
  • Suicide Squad
  • The Terminator
  • If Beale Street Could Talk
  • Waking Life
  • Zodiac
  • Terminator: Dark Fate
  • Speed Racer
  • Frailty
  • Touch of Evil
  • Smokin' Aces
  • The Thin Man
  • My Own Private Idaho
  • The Rules of the Game
  • The Spectacular Now
  • Kubo and the Two Strings
  • Miss Congeniality
  • The Croods
  • The Lighthouse
  • M
  • Grosse Pointe Blank
  • The Breakfast Club
  • Live and Let Die
  • The Lighthouse
  • Persona
  • Say Anything...
  • Kill List
  • The Third Man
  • A Room with a View
  • Better Off Dead...
  • Sabrina
  • Mommie Dearest
  • Hunt for the Wilderpeople
  • The Man Who Knew Too Much
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Akira
  • Pocahontas
  • Roman Holiday
  • Zombieland
  • Bolt
  • The Verdict
  • Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III
  • Steve Jobs
  • Hansel & Gretel: Witch Hunters
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Legally Blonde
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • Monty Python and the Holy Grail
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Defending Your Life
  • Joker
  • Brother Bear
  • Love & Basketball
  • Dreamcatcher
  • Bee Movie
  • Ad Astra
  • Broadcast News
  • Between Two Ferns: The Movie
  • The Mist
  • The 5,000 Fingers of Dr. T.
  • 1408
  • Cloud Atlas
  • The Full Monty
  • The Brave Little Toaster Goes to Mars
  • Caddyshack
  • Dark City
  • The Brave Little Toaster to the Rescue
  • Easy Rider
  • The Player
  • Jupiter Ascending
  • Wild at Heart
  • Heathers
  • The Brave Little Toaster
  • The King of Comedy
  • Princess Mononoke
  • Constantine
  • Rambo: Last Blood
  • Rambo
  • Rambo III
  • Rambo: First Blood Part II
  • Twelve Monkeys
  • First Blood
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • Diamonds Are Forever
  • Premium Rush
  • The Lion King
  • The Dirty Dozen
  • All the President's Men
  • Dial M for Murder
  • Elle
  • Before Midnight
  • Titan A.E.
  • On Her Majesty's Secret Service
  • Macbeth
  • Network
  • Gordy
  • High Life
  • The Hunt
  • The Good Dinosaur
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • It Chapter Two
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Midsommar
  • It
  • The Strange Thing About the Johnsons
  • Mad Max 2
  • Madness in the Method
  • Howl's Moving Castle

See all 526

World Map

Highly rated films Adam is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • For Sama
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bacurau
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Bring the Soul: The Movie
  • Uncut Gems

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more