aja has logged 62 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Edit this entry  
31
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Edit this entry  
30
Rope

Rope

1948
×
★★½
Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
Edit this entry  
17
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Shrek the Musical

Shrek the Musical

2013
×
Edit this entry  
02
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Edit this entry  
16
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
08
Derren Brown: Pushed to the Edge

Derren Brown: Pushed to the Edge

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★½
Edit this entry  
02
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Stage Beauty

Stage Beauty

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★½
Edit this entry  
03
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Animals

American Animals

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★½
Edit this entry  
23
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Life of the Party

Life of the Party

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
20
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tab Hunter Confidential

Tab Hunter Confidential

2015
×
★★★½
Edit this entry