Sort by

A. J. has logged 50 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Are You Being Served?

Are You Being Served?

1977
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Trees Lounge

Trees Lounge

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tower Block

Tower Block

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Run For Your Wife

Run For Your Wife

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Blended

Blended

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
A Life Less Ordinary

A Life Less Ordinary

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
World War Z

World War Z

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Flight

Flight

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Mother

The Mother

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
X2

X2

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
X-Men

X-Men

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sabotage

Sabotage

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Gumball Rally

The Gumball Rally

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Volcano

Volcano

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

2003
×
Read the review Edit this entry  
05
Land of the Lost

Land of the Lost

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Timecode

Timecode

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Black Hole

The Black Hole

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pompeii

Pompeii

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Final Fantasy: The Spirits Within

Final Fantasy: The Spirits Within

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Oranges

The Oranges

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry