Andrew has logged 863 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bye Bye Birdie

Bye Bye Birdie

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Love Happy

Love Happy

1949
×
★★
Edit this entry  
30
I'm Gonna Git You Sucka

I'm Gonna Git You Sucka

1988
×
★★★★
Edit this entry  
30
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
29
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Kung Pow: Enter the Fist

Kung Pow: Enter the Fist

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Saddest Music in the World

The Saddest Music in the World

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★½
Edit this entry  
28
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Oklahoma!

Oklahoma!

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Kermit's Swamp Years

Kermit's Swamp Years

2002
×
★½
Edit this entry  
27
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Muppets' Wizard of Oz

The Muppets' Wizard of Oz

2005
×
★½
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Hair

Hair

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

2002
×
★★
Edit this entry  
25
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Muppets from Space

Muppets from Space

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Edit this entry  
24
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★½
Edit this entry  
22
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Royal Wedding

Royal Wedding

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mercy Christmas

Mercy Christmas

2017
×
★★
Edit this entry  
19
A Creepshow Holiday Special

A Creepshow Holiday Special

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Yankee Doodle Dandy

Yankee Doodle Dandy

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Detective

The Detective

1968
×
★★★
Edit this entry  
15
Sunshine on Leith

Sunshine on Leith

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Cocoanuts

The Cocoanuts

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry