Andrew has logged 69 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Escape Room

Escape Room

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Viy

Viy

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Random Acts of Violence

Random Acts of Violence

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Muse: Simulation Theory

Muse: Simulation Theory

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
I See You

I See You

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Audition

The Audition

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tuff Turf

Tuff Turf

1985
×
★★★½
Edit this entry  
20
Footloose

Footloose

1984
×
★★★
Edit this entry  
20
Girls Just Want to Have Fun

Girls Just Want to Have Fun

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★½
Edit this entry  
20
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★½
Edit this entry  
20
Threads

Threads

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Beach House

The Beach House

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Pool

The Pool

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Water: Abyss

Black Water: Abyss

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Water

Black Water

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elvis

Elvis

1979
×
★★★½
Edit this entry  
18
Chopper

Chopper

2000
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Jericho Mile

The Jericho Mile

1979
×
★★★½
Edit this entry  
18
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★★
Edit this entry  
18
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Edit this entry  
18
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Killers

The Killers

1964
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Outfit

The Outfit

1973
×
★★★★
Edit this entry  
17
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★★
Edit this entry  
13
MANT!

MANT!

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
13
That Guy Dick Miller

That Guy Dick Miller

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Stripped to Kill

Stripped to Kill

1987
×
★★½
Edit this entry  
11
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Visitor Q

Visitor Q

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
Taboo

Taboo

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
Samurai III: Duel at Ganryu Island

Samurai III: Duel at Ganryu Island

1956
×
★★★★
Edit this entry