Alex has logged 331 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Good Boys

Good Boys

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
29
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stuber

Stuber

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
Hugo

Hugo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
21
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry  
20
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry