• The Mirror Crack'd

    The Mirror Crack'd

    ★★½

    The biggest crime is how bland The Mirror Crack'd is despite the star-studded cast. Everything is here for a great Agatha Christie adaptation, yet, we're left with an unseasoned whodunnit.

    It's heartbreaking reading how this story was *heavily* inspired (read: copy-pasted) by Gene Tierney's real-life experience.

    Geraldine Chaplin #4

  • Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

    Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

    ★★½

    Geraldine Chaplin joins the ranks of favorite actors that have played Annie Oakley, alongside Barbara Stanwyck, Jean Arthur, and Jamie Lee Curtis. Buffalo Bill and the Indians was destined to double with Nope!

    Geraldine Chaplin #3

  • Time Without Pity

    Time Without Pity

    ★★★½

    Michael Redgrave is drained and running on fumes. Substitute your Philip Marlowe and Sam Spade's for an alcoholic, failed writer/father desperately trying to clear his son's name in the final 24 hours before his death sentence. There's bumbling, there's fumbling, there are racecars, there are showgirls, and it's all framed by Freddie Francis' beautiful photography. Losey's direction bounces between heavy-handed rumination on capital punishment and lean, mean investigations on class.

    Joseph Losey #3

  • Eva

    Eva

    ★½

    I want to blame my dislike for Eva on gratuitous post-production cuts slimming the runtime down from a healthy 155 minutes to 116 minutes, but, honestly, I don't think that would've made a difference to me. Eva is about another unlikable writer, the snobby elite, and baffling romances that make no sense no matter how you cut it.

    Joseph Losey #2

  • The Hawaiians

    The Hawaiians

    ★★

    Charlton Heston is given the glut of the movie, and it's for the worse. Geraldine Chaplin goes "mad" when she learns and delves into her Hawaiian ancestry, and it would've been much more interesting with more focus, albeit, the writing doesn't do her any favors. It really doesn't do anyone any favors. Sadly, John Phillip Law is also wasted. At least the on-location shooting in Hawaii is gorgeous.

    Geraldine Chaplin #2

  • An American in Paris

    An American in Paris

    ★★★★½

    A perfect Sunday is waking up, making coffee, watching two Gene Kelly comedies, going and being productive for a few hours, and then coming home and watching two Gene Kelly musicals.

  • On the Town

    On the Town

    ★★★½

    Delightfully refreshing that the women are as developed and as horny as the cooped-up sailors. Great New York movie, the on-location footage is fantastic.

  • The Three Musketeers

    The Three Musketeers

    ★★★

    His [Gene Kelly] D'Artagnan veers between romance and burlesque, but is always enjoyable... Lana Turner sounds like a drive-in waitress exchange quips with hot-rodders, and, as Richelieu, Vincent Price might be an especially crooked used-car dealer... Angela Lansbury wears the crown of France as if she'd won it in a milking contest at a county fair, and, as Lady Constance, June Allyson looks like a little girl done up in Mama's clothes. Pauline Kael has such a way with words,…

  • The Happy Road

    The Happy Road

    ★★★

    I’m taking the weekend off. Yeah, I know it’s only Wednesday! 

    A charming, good time with Gene Kelly and Barbara Laage as they embark across the French countryside on the hunt for their respective kids. Packed with almost too much whimsy.

  • How to Steal a Million

    How to Steal a Million

    ★★★★

    Proof that Audrey Hepburn live reactions should be a part of everything.

  • Roman Holiday

    Roman Holiday

    ★★★★★

    Charming. This is the picture that made Audrey Hepburn a movie star. Probably no one could have brought out her skinny, long-necked gamine magic as winningly as the director William Wyler did; his calm, elegant style prepares the scenes and builds the character until she has the audience in thrall, and when she smiles we're all goners. - Pauline Kael

    Movie magic

  • Charade

    Charade

    ★★★★★

    Cary Grant and Audrey Hepburn’s chemistry is one of the history books. Endlessly charming and fun.