Sort by

AKA has logged 308 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Education

Education

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
★★★
Edit this entry  
23
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
★★★
Edit this entry  
23
The Fiancés of Macdonald Bridge

The Fiancés of Macdonald Bridge

1961
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Vanishing Lion

The Vanishing Lion

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Images

Images

1972
×
★★★
Edit this entry  
21
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
½
Edit this entry  
18
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★½
Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Broken Embraces

Broken Embraces

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
08
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
½
Edit this entry  
05
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★½
Edit this entry  
04
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Creepy

Creepy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Voice of the Moon

The Voice of the Moon

1990
×
★★
Edit this entry  
21
Peppermint

Peppermint

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Malina

Malina

1991
×
★★★
Edit this entry  
20
Life of the Party

Life of the Party

2018
×
★½
Edit this entry  
13
Beautiful New Bay Area Project

Beautiful New Bay Area Project

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
The Other Lamb

The Other Lamb

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★
Edit this entry  
11
Journey to the Shore

Journey to the Shore

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★½
Edit this entry  
07
That Touch of Mink

That Touch of Mink

1962
×
★★½
Edit this entry  
07
We Bare Bears: The Movie

We Bare Bears: The Movie

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Burnt Orange Heresy

The Burnt Orange Heresy

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Influenza

Influenza

2004
×
★★★½
Edit this entry  
04
Can I Borrow a Light?

Can I Borrow a Light?

2009
×
★★★
Edit this entry  
04
The Sitter

The Sitter

1977
×
★★★½
Edit this entry  
03
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
Incoherence

Incoherence

1994
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★
Edit this entry