Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Experiment Perilous

Experiment Perilous

1944
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sally & Jess

Sally & Jess

1989
×
★★
Edit this entry  
29
Sh! The Octopus

Sh! The Octopus

1937
×
★★★
Edit this entry  
29
Sword of Sherwood Forest

Sword of Sherwood Forest

1960
×
★★
Edit this entry  
29
Romance of Radium

Romance of Radium

1937
×
★★★
Edit this entry  
29
Madame Curie

Madame Curie

1943
×
★★★½
Edit this entry  
28
Heroes of the East

Heroes of the East

1978
×
★★★
Edit this entry  
28
True Believer

True Believer

1989
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Facts of Life

The Facts of Life

1960
×
★½
Edit this entry  
27
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Last Page

The Last Page

1952
×
★★★
Edit this entry  
26
The Flanagan Boy

The Flanagan Boy

1953
×
★★½
Edit this entry  
25
FireStorm

FireStorm

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
Gamera 3: Revenge of Iris

Gamera 3: Revenge of Iris

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Opera

Opera

1987
×
★★★½
Edit this entry  
25
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Freeway

Freeway

1996
×
★★★★
Edit this entry  
25
Sartana's Here... Trade Your Pistol for a Coffin

Sartana's Here... Trade Your Pistol for a Coffin

1970
×
★★★
Edit this entry  
25
Sailors

Sailors

1964
×
★★½
Edit this entry  
24
Beyond the Door

Beyond the Door

1974
×
★★★½
Edit this entry  
24
Chicago Calling

Chicago Calling

1951
×
★★★
Edit this entry  
23
The House that Burns at Night

The House that Burns at Night

1985
×
★★★½
Edit this entry  
22
Boardinghouse

Boardinghouse

1982
×
★★★½
Edit this entry  
22
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★
Edit this entry  
22
Lady for a Night

Lady for a Night

1942
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Big Sleep

The Big Sleep

1978
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Violent Professionals

The Violent Professionals

1973
×
★★★½
Edit this entry  
19
Frankenstein 1970

Frankenstein 1970

1958
×
★★½
Edit this entry  
17
Black Pit of Dr. M

Black Pit of Dr. M

1959
×
★★★★
Edit this entry  
17
Farewell, My Lovely

Farewell, My Lovely

1975
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Kiss Before the Mirror

The Kiss Before the Mirror

1933
×
★★★½
Edit this entry  
15
Naked Alibi

Naked Alibi

1954
×
★★★★
Edit this entry  
14
Deported

Deported

1950
×
★★★
Edit this entry  
14
Creatures the World Forgot

Creatures the World Forgot

1971
×
★½
Edit this entry  
13
Broken Lullaby

Broken Lullaby

1932
×
★★★
Edit this entry  
13
Abandoned

Abandoned

1949
×
★★★½
Edit this entry  
12
Kiss the Blood Off My Hands

Kiss the Blood Off My Hands

1948
×
★★★
Edit this entry  
11
Larceny

Larceny

1948
×
★★★½
Edit this entry  
11
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Web

The Web

1947
×
★★★½
Edit this entry  
09
Isabella

Isabella

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
Bluebeard's Eighth Wife

Bluebeard's Eighth Wife

1938
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Boogie Man Will Get You

The Boogie Man Will Get You

1942
×
★★★
Edit this entry  
08
Hollywood Story

Hollywood Story

1951
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Pillow Book

The Pillow Book

1995
×
★★★
Edit this entry  
08
The Boy Who Turned Yellow

The Boy Who Turned Yellow

1972
×
★★½
Edit this entry  
07
Age of Consent

Age of Consent

1969
×
★★
Edit this entry  
07
Resurrected

Resurrected

1989
×
★★½
Edit this entry  
06
Venus in Furs

Venus in Furs

1969
×
★★★
Edit this entry  
06
Undertow

Undertow

1949
×
★★★½
Edit this entry