Sort by

Andreas has logged 618 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★
Edit this entry  
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★
Edit this entry  
31
Bloody New Year

Bloody New Year

1987
×
★★★
Edit this entry  
28
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dial Code Santa Claus

Dial Code Santa Claus

1989
×
★★★½
Edit this entry  
24
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★★½
Edit this entry  
24
Santa Claus

Santa Claus

1959
×
★★★½
Edit this entry  
23
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★½
Edit this entry  
22
Samaritan Zatoichi

Samaritan Zatoichi

1968
×
★★★½
Edit this entry  
22
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Edit this entry  
21
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Contraption

The Contraption

1977
×
★★★
Edit this entry  
20
Little Malcolm and His Struggle Against the Eunuchs

Little Malcolm and His Struggle Against the Eunuchs

1974
×
★★★½
Edit this entry  
19
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
Sacco & Vanzetti

Sacco & Vanzetti

1971
×
★★★½
Edit this entry  
17
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Edit this entry  
16
Seeds

Seeds

1968
×
★★★½
Edit this entry  
16
Forbidden Zone

Forbidden Zone

1980
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Sound of Fury

The Sound of Fury

1950
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Take

The Take

1974
×
★★★
Edit this entry  
14
This Is How the World Ends

This Is How the World Ends

2000
×
★★½
Edit this entry  
14
Patrick

Patrick

1978
×
★★★½
Edit this entry  
13
Kaboom

Kaboom

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★
Edit this entry  
12
The Deadly Organ

The Deadly Organ

1967
×
★★★½
Edit this entry  
12
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★★
Edit this entry  
11
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★★
Edit this entry  
10
Nekromantik

Nekromantik

1988
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mindwarp

Mindwarp

1991
×
★★
Edit this entry  
09
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Legend of Hell House

The Legend of Hell House

1973
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dead Horizons

Dead Horizons

1951
×
★★
Edit this entry  
07
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★
Edit this entry  
06
Poor Pretty Eddie

Poor Pretty Eddie

1975
×
★★★½
Edit this entry  
06
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★
Edit this entry  
06
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★
Edit this entry  
05
The Last Hurrah

The Last Hurrah

1958
×
★★★★
Edit this entry  
05
Love and Other Cults

Love and Other Cults

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Caravaggio

Caravaggio

1986
×
★★★★
Edit this entry  
04
Rubber

Rubber

2010
×
★★★
Edit this entry  
03
The Damned

The Damned

1962
×
★★★½
Edit this entry  
03
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Edit this entry  
02
How Men Propose

How Men Propose

1913
×
★★★
Edit this entry  
02
Dust Be My Destiny

Dust Be My Destiny

1939
×
★★★
Edit this entry  
02
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★½
Edit this entry  
01
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★
Edit this entry  
01
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Edit this entry