Highest rated films

  • Charlie and the Chocolate Factory

    ★★★★

  • Corpse Bride

    ★★★★

  • Takeshis'

    ★★★★

  • Wassup Rockers

    ★★★★

  • Princess Raccoon

    ★★★★

  • Fantastic Four

    ★★★

  • The Devil's Rejects

    ★★★

  • The Brothers Grimm

    ★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • Porco Rosso

    ★★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • Brazil

    ★★★★★

  • Crash

    ★★★★★

  • Cry-Baby

    ★★★★★

  • Dark Star

    ★★★★★

  • Harvey

    ★★★★★

  • The Kingdom

    ★★★★★

  • La Grande Bouffe

    ★★★★★

  • The Kingdom II

    ★★★★★

  • Lagaan: Once Upon a Time in India

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 119 Films watched
  • 9.9 Average per month
  • 2.3 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Maverick

Jan 5

Last Film

The Brothers Grimm

Dec 10

Diary Milestones

The Kingdom
50th Jan 30
Drawing Restraint 9
100th Nov 19

Genres, countries & languages

Comedy
55 films
Drama
42 films
Fantasy
28 films
Adventure
24 films
Action
22 films
Horror
20 films
Sci Fi
16 films
Animation
16 films
Crime
15 films
Thriller
14 films
USA
71 films
UK
14 films
Japan
11 films
Germany
10 films
France
9 films
Hong Kong
7 films
Italy
6 films
Canada
5 films
Sweden
5 films
Czechia
4 films
English
77 films
Japanese
9 films
French
6 films
Swedish
5 films
Cantonese
5 films
Italian
4 films
Korean
3 films
German
2 films
Spanish
2 films
Danish
2 films
Mystery
Average 4.00
Romance
Average 3.95
Drama
Average 3.82
Animation
Average 3.66
Fantasy
Average 3.59
Thriller
Average 3.57
Horror
Average 3.55
Documentary
Average 3.50
Family
Average 3.50
Music
Average 3.50
Japan
Average 4.09
Canada
Average 4.00
France
Average 4.00
Italy
Average 3.83
UK
Average 3.71
USA
Average 3.42
Germany
Average 3.40
Hong Kong
Average 3.29
Sweden
Average 3.20
Czechia
Average 3.00
Japanese
Average 4.22
French
Average 4.00
Italian
Average 3.75
Cantonese
Average 3.40
English
Average 3.38
Swedish
Average 3.10

Breakdown

2005 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Hercules in New York
Average weighted rating:

2.0

Most popular

American Psycho
Average weighted rating:

3.9

Most obscure

United States of Afghanistan

Films Andreas watched in 2005

  • The Brothers Grimm
  • Corpse Bride
  • The Devil's Rejects
  • Monkey Business
  • Mr. Vampire
  • The Cocoanuts
  • Love Happy
  • The Eye 3: Infinity
  • The Piano Tuner of Earthquakes
  • Wassup Rockers
  • Hercules in New York
  • Spider-Man
  • Spider-Man 2
  • Naked Lunch
  • Takeshis'
  • Dumplings
  • This Charming Girl
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • Fantastic Four
  • Drawing Restraint 9
  • Princess Raccoon
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • Howl's Moving Castle
  • The Man with the Beautiful Eyes
  • The Call of Cthulhu
  • Blind Beast
  • Almost Heroes
  • Daughter of Darkness
  • The Emperor's New Groove
  • The Rocketeer
  • Voyage to the Bottom of the Sea
  • The Man with the Smallest Penis in Existence and the Electron Microscope Technician Who Loved Him
  • Fantastic Voyage
  • Treasure Planet
  • The Miracle of P. Tinto
  • … tick… tick… tick…
  • Stewie Griffin: The Untold Story
  • Kunglig toilette
  • United States of Afghanistan
  • Suddenly in Vinslöv
  • La Vie de Bohème
  • Heart of Darkness
  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
  • Harvey
  • Hellboy
  • The Yes Men
  • Carnival of Souls
  • Traffic
  • Armbryterskan från Ensamheten
  • Tokyo Drifter
  • Oldboy
  • Danger: Diabolik
  • Things I Like, Things I Don't Like
  • The Tin Drum
  • The Heart of the World
  • The Heroic Trio
  • Blade Runner
  • Monsters, Inc.
  • Face/Off
  • Shrek
  • The Shawshank Redemption
  • American Beauty
  • When Harry Met Sally...
  • Mary Poppins
  • Bad Santa
  • The Junky's Christmas
  • THX 1138
  • Legally Blonde
  • The Kingdom II
  • The Kingdom
  • Nosferatu
  • My Neighbor Totoro
  • Kiki's Delivery Service
  • Brazil
  • Porco Rosso
  • The Godfather
  • La Grande Bouffe
  • Crash
  • Punch-Drunk Love
  • Cry-Baby
  • Singin' in the Rain
  • Requiem for a Dream
  • Dark Star
  • Apocalypse Now
  • Vanilla Sky
  • Miss Congeniality
  • A Very Long Engagement
  • Van Helsing
  • Bad
  • The Triplets of Belleville
  • Team America: World Police
  • The Bloody Judge
  • The Wild World of Batwoman
  • The Devil's Nightmare
  • Faust
  • Whisper of the Heart
  • Night of the Living Dead
  • The Last of England
  • Suspiria
  • Deep Red
  • My Wife Is a Gangster
  • X2
  • Lagaan: Once Upon a Time in India
  • Bonnie and Clyde
  • Guest House Paradiso
  • Crippled Avengers
  • Rosemary's Baby
  • The Holy Mountain
  • American Psycho
  • Animal Crackers
  • Room Service
  • Package Tour
  • Beetlejuice
  • Go West
  • At the Circus
  • A Day at the Races
  • A Night at the Opera
  • Zabriskie Point
  • Maverick

World map

Highly rated films Andreas is yet to see

  • Brokeback Mountain
  • Pride & Prejudice
  • Tropical Malady
  • Turtles Can Fly
  • Caché
  • Linda Linda Linda
  • Lady Vengeance
  • The Death of Mr. Lazarescu

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more