RSS feed for Akbar
  • No One Is Crazy in This Town

    No One Is Crazy in This Town

    ★★★★

    Watching this short film is one of those rare occasion when you just finished watching a film but you keep staring in awe as the credits roll. I guess it's understandable if people feel this film is at times exaggerating (especially compared to the short story this film was based on—which I haven't read), but for me, this is a genius work.

  • A Gift

    A Gift

    ★★★★

    With such modesty, "Kado" encapsulates our confusion and lack of comprehension towards our complex, multifaceted selves in only 15 minutes of duration. It is a film that is so effortlessly alluring you'll be surprised of how much you can take out of it.

  • Initiation Love

    Initiation Love

    ★★★

    This is actually a pretty decent, bittersweet romance-drama that flows with a good pace and has its own heartfelt moments. But since it feels like the filmmakers really wanted to market it as "a film with a twist"—by throwing the infamous "don't spoil the twist!" sign upfront and even spending a good amount of time to actually explain the twist at the end—so I guess they're the one who actually "ruined" the movie (?). Well, the twist was actually pretty…

  • The Fox Exploits the Tiger's Might

    The Fox Exploits the Tiger's Might

    ★★★½

    Phallic symbols everywhere...

    This film tried to bridge the dynamics of power and sexual discovery through its cast and its social-political theme—and it kind of succeeded, actually, only if you stretched it and poured your historical knowledge into it. Otherwise, it kind of misfired because some of the scenes were more accentuated with sexual symbolism: the "role play" scene, scenes involving "handgun", and even the military exercise scene that might tend to be explored more as some sort of sexual…

  • In Fabric

    In Fabric

    ★★★½

    I've only seen "Berberian Sound Studio" and this film, so all I can say is... I guess Peter Strickland's definition of horror is more of unsettling than scary, and I guess this is not the case for most people (?)

    So many things left unanswered and it feels like the movie is not a wholly thorough. If you come to look for some stylish, atmospheric horror, then "In Fabric" is a top notch example, but if you want something that's more intact, I guess this film isn't gonna be your cup of tea.

  • 365 Days

    365 Days

    ½

    I loathed myself for contributing to profiting this degrading, despicable snoozefest. I shouldn't even click "Play", or otherwise Netflix would think this film attracts viewers...

  • The Secret Life of Walter Mitty

    The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★

    I'm starting to think that this film has way bigger budget than what its story actually needs, so they had to do all those far-fetched, unnecessary "fantasy scenes". I guess those scenes are neither funny nor value-adding.

  • Stuber

    Stuber

    ★★

    As far as I paid my attention to this film (since, you know, it didn't really get my eyes hooked into it), Iko Uwais didn't speak a word. Why t f didn't they give him a line??

  • The Adjustment Bureau

    The Adjustment Bureau

    ★★★

    I admire the whole concept (and especially I admire the chemistry between Matt Damon and Emily Blunt) but seriously I wish the filmmaker and the scriptwriter had the guts to take this film either a little bit further or a little bit deeper.

  • La Jetée

    La Jetée

    ★★★★

    Creatively constructed from still photos, "La Jetée" is way ahead its time. It is raw but carefully arranged, simple but thoroughly detailed, and dark but thoughtfully dramatic.

  • Inside Llewyn Davis

    Inside Llewyn Davis

    ★★★★

    Once in a while I revisit Joel and Ethan Coen's body of work, including this one, just to remind myself that perhaps, it's not that we're not doing well enough.

    Perhaps, life just sucks.

  • The Staggering Girl

    The Staggering Girl

    ★★★

    Is this a commercial?

    If it is, it's a well-made commercial that features an impressive artistic choices with beautiful performances by its cast.

    If it's not... well, it'd better be a commercial.