Sort by

Ashley has logged 204 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
There's Something Wrong with Aunt Diane

There's Something Wrong with Aunt Diane

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Factory

American Factory

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Solid Gold

Solid Gold

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
George Harrison: Living in the Material World

George Harrison: Living in the Material World

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Family Thanksgiving

A Family Thanksgiving

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Climax

Climax

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Okja

Okja

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ghosts of Sugar Land

Ghosts of Sugar Land

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Unfriended

Unfriended

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Looking for Alaska

Looking for Alaska

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry