Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★
Edit this entry  
22
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★★
Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★½
Edit this entry  
12
Notorious

Notorious

1946
×
★★★
Edit this entry  
11
Parlor, Bedroom and Bath

Parlor, Bedroom and Bath

1931
×
★★★
Edit this entry  
10
The Pale Blue Eye

The Pale Blue Eye

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
Fences

Fences

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
What's Love Got to Do with It

What's Love Got to Do with It

1993
×
★★★
Edit this entry  
05
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★
Edit this entry  
05
The Time Machine

The Time Machine

2002
×
★★★
Edit this entry  
02
Heart of Stone

Heart of Stone

2023
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Amazing Maurice

The Amazing Maurice

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Pope's Exorcist

The Pope's Exorcist

2023
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Offering

The Offering

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
The Possession of Hannah Grace

The Possession of Hannah Grace

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Giver

The Giver

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
Stoned

Stoned

2005
×
★★★
Edit this entry  
13
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Snowman

Once Upon a Snowman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tangled Ever After

Tangled Ever After

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Multiplicity

Multiplicity

1996
×
★★★
Edit this entry  
11
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
Tangled

Tangled

2010
×
★★★
Edit this entry  
05
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★★
Edit this entry  
05
Stonehearst Asylum

Stonehearst Asylum

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★★
Edit this entry  
03
Cinderella

Cinderella

2021
×
★★
Edit this entry  
27
Heavyweights

Heavyweights

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
Scarface

Scarface

1983
×
★★★
Edit this entry  
04
The Lie

The Lie

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Infinity Pool

Infinity Pool

2023
×
Edit this entry  
02
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★½
Edit this entry  
29
Ultraviolet

Ultraviolet

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Edit this entry  
26
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★½
Edit this entry  
20
Renfield

Renfield

2023
×
★★★
Edit this entry  
20
Topper

Topper

1937
×
★★★★
Edit this entry  
18
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★
Edit this entry  
12
6 Souls

6 Souls

2010
×
★½
Edit this entry