Sort by

Anthony Peronto has logged 413 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Daphne du Maurier: In Rebecca's Footsteps

Daphne du Maurier: In Rebecca's Footsteps

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Robot Jox

Robot Jox

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Night at the Movies: Merry Christmas!

A Night at the Movies: Merry Christmas!

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
On the Seventh Day

On the Seventh Day

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Two Thousand Maniacs!

Two Thousand Maniacs!

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
War Horse

War Horse

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Someone to Watch Over Me

Someone to Watch Over Me

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
That Night's Wife

That Night's Wife

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Plague Dogs

The Plague Dogs

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry