Sort by

akileaz has logged 833 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Back Beyond

Back Beyond

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Room with a View

A Room with a View

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
8½

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fatman

Fatman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Everything in This Dream

Everything in This Dream

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
Read the review Edit this entry  
10
12 Dates of Christmas

12 Dates of Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Dragnet Girl

Dragnet Girl

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Traumnovelle

Traumnovelle

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Z

Z

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Edit this entry