Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★
Edit this entry  
09
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
25
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
01
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Marriage

The Marriage

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
In & Out

In & Out

1997
×
★★★½
Edit this entry  
21
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Monster

Monster

2003
×
★★★★
Edit this entry  
05
Party Monster

Party Monster

2003
×
★★★
Edit this entry  
04
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Transamerica

Transamerica

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Edit this entry  
21
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Duchess

The Duchess

2008
×
★★★★
Edit this entry  
23
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★½
Edit this entry