Yağmur Akkaya

Yağmur Akkaya

I just watch what I want

Favorite films

Recent activity

All

Recent reviews

More
 • The Babadook

  The Babadook

  ★★★★½

  Jennifer Kent’in ilk uzun metrajı olan korku filmidir. Doğum sancısı çekerken trafik kazası sebebiyle kocasını kaybeden Amelia, oğlu Samuel ile yaşamaktadır. Mister Babadook isimli kitabı okudukları günden itibaren ise işler istedikleri gibi gitmeyecektir.
      Konu itibari ile dümdüz bir senaryoya sahipmiş gibi görünse de hayatımda izlediğim en derinlikli korku filmiydi diyebilirim. Amacınız korkmak ise başka filmlere yönelebilirsiniz ama biraz düşünmek ve bir şeyler hissetmek istiyorsanız bu filmi kesinlikle öneririm. 
       Biraz spoiler içeren metaforlardan söz etmek istiyorum çünkü…

 • Cam

  Cam

  ★★

  Alice, Cam Girl de denilen kamera modelliği yapmaktadır. Günün birinde hesabının ve yüzünün çalınması ile işler hiç de istenilmeyen noktalara varacaktır. 
  Cinsel içerikli video yıldızlarına ek olarak, ilerleyen teknoloji ile birlikte “Cam Girl’llerin” meydana çıktığının farkındayız. Ama onları anlayabiliyor muyuz? Bir kadının kendini ve bedenini metalaştırarak bu denli bir yol seçmesi bana her zaman korkunç gelse de onlar da bir takım zorluklar yaşamaktalar. Psikolojik olarak iki ayrı kişiliğe bürünmek, kendini normal hayatta yetersiz hissetmek, sürekli depresyonun kıyılarında yüzmek, aile bağlarını…

Popular reviews

More
 • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

  Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

  ★★★★★

  Çıldırmış bir asker, izni olmadan nükleer silahları kullanmaya kalkarsa ne olur? Sorusunun mizansen ile buluşmuş halini konu alıyor film.
       Rus elçisinin New York Times’dan duyduğu haberi söylemesi ve bu habere körü körüne inanarak karşı savunmaya geçmeleri aslında bana oldukça gerçekçi geldi. O dönemlerde bir çok uydurma haberin bu şekilde yayılabileceğini hayal etmek güç değil. 150 milyon kişinin ölmesindense 20 milyon kişinin ölmesini tercih eden bir general ve Hitler olmak istemiyorum diyerek halkını ve insanlığı değil, sadece kendi adını…

 • Rear Window

  Rear Window

  ★★★★★

  Hitchcock’un kültleşmiş filmlerinden biri olan Rear Window, fotoğrafçı olan L.B.Jefferies’in bacağı kırıldığı için penceresinden komşularını izlemesinin ardından bir gizemi çözmeye kalkışını anlatır. Komşularını izlemeyi takıntı haline getirmiş Jefferies, karakter olarak evlenmek istemeyen, kendi bildiğini yapan, meraklı bir adamdır. Hemşiresi Stella’nın evlenmesini isteyen ısrarlarını alaya alır. Stella için en iyi aday Lisa’dır. Lisa, Jefferies’i sevmektedir ama Jeffries evlenmeye yanaşmamaktadır. 
       Hitchcock cameosunu da barındıran camdan cama geçişlerde, artık komşuları tanımaya başlarız, tıpkı Jefferies gibi. Kavga eden bir çiftin oturduğu ve…