Jake has logged 292 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
Read the review Edit this entry  
01
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Passengers

Passengers

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★
Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★
Edit this entry  
16
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Host

Host

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

1984
×
★★★
Edit this entry  
17
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Edit this entry  
12
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Platoon

Platoon

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
11
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★
Edit this entry  
10
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
½
Edit this entry  
10
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★
Edit this entry  
09
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Airplane Mode

Airplane Mode

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Vacation

Vacation

2015
×
★½
Edit this entry  
07
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry