Charles has logged 42 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Crash

Crash

1996
×
Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Believer

Believer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Xtro

Xtro

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fuku-chan of FukuFuku Flats

Fuku-chan of FukuFuku Flats

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
The Recorder Exam

The Recorder Exam

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Trapped the Devil

I Trapped the Devil

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Beautiful Life

A Beautiful Life

2011
×
★★
Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blood Red Sky

Blood Red Sky

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★
Edit this entry  
28
Underwater

Underwater

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Surf II: The End of the Trilogy

Surf II: The End of the Trilogy

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
A Creepshow Animated Special

A Creepshow Animated Special

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avengement

Avengement

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
Read the review Edit this entry  
23
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★½
Edit this entry