Charles has written 19 reviews for films rated ★★★★ .

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    There’s no moment of cinema more pure than a 20 story gorilla wielding a primordial axe against a cyborg lizard.

  • Pet Sematary

    Pet Sematary

    ★★★★

    Why didn’t we get a ton of Denise Crosby on film and TV?
    Cast with TV actors and ratcheting the melodrama up to 11, it’s still effective for how its performers and director ride to the material (Stephen Kong’s most heartbreakingly grim work).

  • The Heroic Trio

    The Heroic Trio

    ★★★★

    It’s like Charlie’s Angels but the angels are all connected to an esoteric cult and live in some kind of 40s-themed dystopia.

  • Yes, Madam!

    Yes, Madam!

    ★★★★

    The Yeoh/Rothrock vs. Everyone throwdown is one for the ages.

  • The Eyes of My Mother

    The Eyes of My Mother

    ★★★★

    Loneliness and murder in the country. 

    As it’s lead, Magalhãese is able to elicit sympathy and revulsion in equal measure.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

    Gorgeous - I definitely need to see it again.

  • Widows

    Widows

    ★★★★

    Exquisite. From top to bottom.

  • Kin

    Kin

    ★★★★

    I was enjoying the vibe of this unexpected road trip picture flirting with a little sci-fi. But I truly loved it when those two elements converged head-on as time broke and all was revealed.*

    Put more black kids in science fiction. 


    *...to be full of heart and compassion.

  • Padmaavat

    Padmaavat

    ★★★★

    An ahistorical, kinda sexist fantasy, it’s still gorgeous to look at (as is the cast). What makes it work is how earnest the heroes are and how sneeringly evil villain Alauddin is - rote, sure, but everyone’s swinging for the fences in every single scene.

  • Mission: Impossible - Fallout

    Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

    Everyone’s intensity is cranked to 11, Cavill’s arms are set to “kill,” and Fergusson remains a sad-eyed enigma. 

    If I call FALLOUT “efficient,” I’m not damning it with faint praise, but praising it for building exciting action, character, and plot from ground-up fundamentals.

  • The First Purge

    The First Purge

    ★★★★

    When’s the last time a movie has been so perfectly of the moment? It indicts white supremacy and violence against black bodies with the subtlety of a sledgehammer but we’re not exactly in a subtle period.

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★

    A week later, I'm still sorting out my feelings given the two movies at the heart of Hereditary (it just so happens that one of those movies is about 10 minutes long).

    The preordained doom of these characters claws at the edges of every moment of the tense, family drama about loss and psychology as destiny. I just struggle with what that movie ultimately becomes - how it abandons that tense drama centered on madness to one about... things I…