• Licorice Pizza

    ★★★★½

  • House of Gucci

    ★★½

  • No Time to Die

    ★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★

  • Dune

    ★★★★

  • The Lost Daughter

    ★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★½

  • The Green Knight

    ★★★★

  • France

    ★★★½

  • Red Rocket

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★

  • Annette

    ★★★

  • Ember Days

  • F9

    ★★★

  • Eric Hobsbawm: The Consolations of History

    ★★★½

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★½

  • What Do We See When We Look at the Sky?

    ★★★½

  • The Girl and the Spider

    ★★★★½

  • Terce

  • Emanations

  • On the Rocks

    ★★½

  • Nomadland

    ★★½

  • The Human Voice

    ★★★½

  • Temple Sleep

  • Normal People

    ★★★½

  • Lamentations

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • The Way Back

    ★★½

  • Days

    ★★★

  • The Woman Who Ran

    ★★★★

  • Undine

    ★★★½

  • The Photograph

    ★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★

  • About Endlessness

    ★★★½

  • Ema

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • First Cow

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • To the Ends of the Earth

    ★★★★

  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Zombi Child

    ★★★

  • I Am Easy to Find

    ★★★

  • Pain and Glory

    ★★★½

  • Long Shot

    ★★★

  • I Was at Home, But...

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★½

  • Canticles

  • mid90s

    ★★★

  • Non-Fiction

    ★★★½

  • The Other Side of the Wind

    ★★½

  • Roma

    ★★★★

  • Hotel by the River

    ★★★★½

  • Crazy Rich Asians

    ★★½

  • Burning

    ★★★½

  • Asako I & II

    ★★★½

  • Support the Girls

    ★★★★

  • Transit

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Hostiles

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Zama

    ★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★