RSS feed for akroeker

akroeker has logged 346 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Edit this entry  
25
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Waves

Waves

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
Edit this entry  
25
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crash

Crash

1996
×
Read the review Edit this entry  
20
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
Read the review Edit this entry  
20
Mighty Like a Moose

Mighty Like a Moose

1926
×
Edit this entry  
18
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
Edit this entry  
13
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
13
Ménilmontant

Ménilmontant

1926
×
Edit this entry  
13
The Smiling Madame Beudet

The Smiling Madame Beudet

1923
×
Edit this entry  
13
Entr'acte

Entr'acte

1924
×
Edit this entry  
11
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry