Oussama has logged 155 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Backdraft

Backdraft

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dead Man Walking

Dead Man Walking

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Four Brothers

Four Brothers

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Jackal

The Jackal

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Appaloosa

Appaloosa

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Horse Whisperer

The Horse Whisperer

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Alone

Alone

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tremors

Tremors

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I Am Sam

I Am Sam

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Patriot

The Patriot

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Absolute Power

Absolute Power

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
King Kong

King Kong

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Disturbia

Disturbia

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Any Given Sunday

Any Given Sunday

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry