Alan has logged 399 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Marty

Marty

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Perfect Strangers

Perfect Strangers

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Babel

Babel

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The A-Team

The A-Team

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lawless

Lawless

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Transcendence

Transcendence

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Chappie

Chappie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
Read the review Edit this entry  
16
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blade

Blade

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Taxi to the Dark Side

Taxi to the Dark Side

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Suck Me Shakespeer

Suck Me Shakespeer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry