Alan has logged 41 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Chappie

Chappie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
Read the review Edit this entry  
16
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blade

Blade

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Taxi to the Dark Side

Taxi to the Dark Side

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Suck Me Shakespeer

Suck Me Shakespeer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Grey

The Grey

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Constant Gardener

The Constant Gardener

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
21

21

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blow

Blow

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Island

The Island

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Little Panda Fighter

The Little Panda Fighter

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
02
A Car's Life: Sparky's Big Adventure

A Car's Life: Sparky's Big Adventure

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Underworld

Underworld

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry