Alan has logged 377 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scoop

Scoop

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Early Spring

Early Spring

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Traffic

Traffic

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Robin Williams: Come Inside My Mind

Robin Williams: Come Inside My Mind

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Swingers

Swingers

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Papillon

Papillon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Big Night

Big Night

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry