Sort by

Alan has logged 671 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cold War

Cold War

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Revenge

Revenge

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Z

Z

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Edit this entry  
16
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Exam

Exam

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Daisies

Daisies

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Alice

Alice

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Int. Trailer. Night

Int. Trailer. Night

2002
×
Edit this entry  
22
Carnage

Carnage

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Batman Beyond: Return of the Joker

Batman Beyond: Return of the Joker

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry