• White Hunter, Black Heart

    White Hunter, Black Heart

    ★★★★

    The shooting of The African Queen was one hell of an experience, I am surprised the movie got made after all and that no one from crew died during it (I think?). It's fun to watch Clint being mad and insulting everyone, and his search for the elephant is both tragic and curious to watch.

  • Vampire's Kiss

    Vampire's Kiss

    ★★★½

    It was hard to watch Cage bullying his employee but his performance is so fun to watch that I had to laugh throughtout the whole movie. The movie is also perfectly paced, it would be a good double feature with American Psycho.

  • Gunbuster

    Gunbuster

    ★★★★½

    My only complaint is that this should have more episodes because it was so cool. Anno is the master of apocalypse stories and character development.

  • Don't Torture a Duckling

    Don't Torture a Duckling

    ★★★★½

    What an ending!

  • Prince of Darkness

    Prince of Darkness

    ★★★★

    Everytime someone old talks about Carpenter movies they always say how this movie scared the shit out of them when they were a kid and I can now see why. The movie is very slow and builds up it's tension until the grand finale where it goes completely bonkers. The characters aren't really memorable (except Donald Pleasence whos always great) but the whole atmosphere and music carry this movie. The ending came as another shocker when you least expected it.

  • The Beyond

    The Beyond

    ★★★½

    This felt like a Scooby Doo movie, only more gory and with a terrible dub.

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★½

    Watching this in theaters definitely made me rate higher than I would if I watched it at home. The movie is a bit too long but it didn't really bother me that much, what I didn't like is the main villain (he felt so useless) and how Blofeld was treated. The action is great and Fukunaga's direction and scene composition is on point, expected nothing less after watching Maniac. I wish the finale was more epic but I liked what they did with Bond's character and I'm looking forward to a new Bond. Ana de Armas should be the next 007.

  • Tenebre

    Tenebre

    ★★★★

    [My highest rated directors - #37 Dario Argento (7.40)]

    Another brilliantly enjoyable mystery thriller from Argento, he really makes them unique and so fun to watch. If I had to watch horror/thriller movies from only one director for the rest of my life it would probably be Argento's.

  • The Lost Boys

    The Lost Boys

    ★★★½

    Young Corey Feldman should be in every movie.

  • The Incredible Shrinking Man

    The Incredible Shrinking Man

    ★★★½

    Where did this guy live with that giant spider? Australia?

  • The Tenant

    The Tenant

    ★★★★

    After long thinking I decided to give this 4 stars because I liked it more than I thought on first. The whole first half is great, I love how Polanski introduced us with all the characters and how we slowly start to understand that something is wrong. The film is beautifully shot, and the film is masterfully directed. I had some issues with the second half of the movie, there were a lot of scenes that didn't make sense at…

  • Shin Godzilla

    Shin Godzilla

    ★★★★½

    Best Godzilla movie, if it was an anime it would be a 10.