• Stepsister from Planet Weird

    Stepsister from Planet Weird

    ★★

    loved how they even had the extras wearing multiple layers of clothes, protecting their essence, so cool and different.

  • Starstruck

    Starstruck

    i will never understand why everyone is so in love with this movie. this was kind of bad even for dcom standards.

  • I Know What You Did Last Summer

    I Know What You Did Last Summer

    ★★★

    barry and elsa are the most annoying characters of all time, and ray was so pointless. i loved julie and her outfits though

  • Cruella

    Cruella

    ★★★★

    some of these scenes would be so good looking that i’d forget to listen to the characters. one of the best live-action disney movies honestly

  • 10 Things I Hate About You

    10 Things I Hate About You

    ★★★★★

    this deserves 5 stars right? i don’t know why i’m even questioning it. anyway, my (basically) step-mom’s sister is neighbors with joseph gordon-levitt so that made me like this even more.

  • Fantastic Four

    Fantastic Four

    ★★★★½

    I recognize the flaws of this but it’s just SO entertaining. Take a look at my ratings and you’ll realize that I LOVE most of the basic 2000s movies everyone hates.

  • Kate

    Kate

    couldn’t finish cause i got bored

  • Descendants: The Royal Wedding

    Descendants: The Royal Wedding

    ★★½

    when they started singing i realized i forgot this was a musical

  • Inception

    Inception

    ★★★★★

    coolest movie in existence i think

  • Imperfect High

    Imperfect High

    ★★½

    look at lifetime, making a movie on substance abuse and anxiety disorders. extra half star for that, i guess. i’m still deciding if it was executed well but overall i think so. on top of that, decent acting! horrible dialogue, that’s expected though. i just don’t understand how LIFETIME could make a movie starring Nia Sioux and one of her lines be “I’m not much of a dancer” HA okay.

  • Spider-Man 3

    Spider-Man 3

    ★★★½

    It’s so hard to give this a rating. I’m so upset by how much potential it has. Emo Peter was so, incredibly annoying, and there were far too many subplots, but this still managed to be kind of entertaining. Topher was great here as well (I don’t remember his name in the movie 🤷‍♀️) and I thought Sandman was cool. Everything else ends up being disappointing. That scene in the jazz club was just terrible, I felt so bad for…

  • Level Sixteen

    Level Sixteen

    ★★★★

    i love weird movies like this. katie, leave ginny & georgia NOW your acting is too good for that