toni has logged 188 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Edit this entry  
31
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★
Edit this entry  
31
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Edit this entry  
28
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
Read the review Edit this entry  
27
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Crash

Crash

2004
×
Read the review Edit this entry  
21
Caché

Caché

2005
×
★★★
Edit this entry  
21
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★
Edit this entry  
19
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★
Edit this entry  
19
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pi

Pi

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Alphabet

The Alphabet

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★
Edit this entry  
25
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
24
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Edit this entry  
23
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★
Edit this entry  
05
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Miracle Worker

The Miracle Worker

1962
×
★★★
Edit this entry  
02
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Others

The Others

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Edit this entry  
17
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★
Edit this entry  
16
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Edit this entry  
15
Oculus

Oculus

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
10
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry