Sort by

toni has logged 207 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Contact

Contact

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★
Edit this entry  
27
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Reader

The Reader

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★
Edit this entry  
14
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Edit this entry  
23
Daria in 'Is It College Yet?'

Daria in 'Is It College Yet?'

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★
Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
El testigo: Caín y Abel

El testigo: Caín y Abel

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★
Edit this entry  
10
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Private War

A Private War

2018
×
★★
Edit this entry  
04
Joy

Joy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
30
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★
Edit this entry  
24
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Daria in 'Is It Fall Yet?'

Daria in 'Is It Fall Yet?'

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
Edit this entry  
22
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★
Edit this entry  
16
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
11
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★
Edit this entry  
09
Fight Club

Fight Club

1999
×
Edit this entry  
07
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★
Edit this entry  
06
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★
Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Doomsday Book

Doomsday Book

2012
×
★★
Edit this entry  
23
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Secretary

Secretary

2002
×
★★
Edit this entry  
17
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★
Edit this entry  
12
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Monos

Monos

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★
Edit this entry  
30
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★
Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Edit this entry