Sort by

Alan has logged 588 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Sun

A Sun

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The New Neighbor

The New Neighbor

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Beach Picnic

Beach Picnic

1939
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Hawaiian Holiday

Hawaiian Holiday

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Der Tunnel

Der Tunnel

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Relic

Relic

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life

Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Christmas Land

Christmas Land

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Canvas

Canvas

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
City Hall

City Hall

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stardust

Stardust

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Elf

Elf

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Core

The Core

2003
×
Read the review Edit this entry  
03
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Band Concert

The Band Concert

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Babes in the Woods

Babes in the Woods

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Fatman

Fatman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry