Sort by

Alan has logged 536 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pig

Pig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Apples

Apples

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hive

Hive

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The White Diamond

The White Diamond

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Emperor's Naked Army Marches On

The Emperor's Naked Army Marches On

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cave of Forgotten Dreams

Cave of Forgotten Dreams

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Voyage of Time: An IMAX Documentary

Voyage of Time: An IMAX Documentary

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Broom-Stick Bunny

Broom-Stick Bunny

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Big Snooze

The Big Snooze

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Devil May Hare

Devil May Hare

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
A Broken Leghorn

A Broken Leghorn

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Early to Bet

Early to Bet

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Daffy Duck Hunt

Daffy Duck Hunt

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Old

Old

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Where the Green Ants Dream

Where the Green Ants Dream

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Malmkrog

Malmkrog

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Vivo

Vivo

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fata Morgana

Fata Morgana

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Servants

Servants

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Finding ʻOhana

Finding ʻOhana

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★
Read the review Edit this entry