Sort by

Alan has logged 411 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Il Buco

Il Buco

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Argentina, 1985

Argentina, 1985

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Travelling Warrior

Travelling Warrior

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Christmas Wedding Planner

Christmas Wedding Planner

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Mark Kermode's Christmas Cinema Secrets

Mark Kermode's Christmas Cinema Secrets

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fire Within: Requiem for Katia and Maurice Krafft

The Fire Within: Requiem for Katia and Maurice Krafft

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jack the Ripper

Jack the Ripper

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Expression of Hands

The Expression of Hands

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
EO

EO

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Broker

Broker

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pacifiction

Pacifiction

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ruth's Spielzeug

Ruth's Spielzeug

1910
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Tonight

Tonight

2004
×
Read the review Edit this entry  
08
King Lear

King Lear

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Nicholas

Little Nicholas

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Return to Dust

Return to Dust

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mad Heidi

Mad Heidi

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Prey

Prey

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Christmas with You

Christmas with You

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Call Jane

Call Jane

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dark Glow of the Mountain

The Dark Glow of the Mountain

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thirst

Thirst

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry