Sort by

Alannah Rose has logged 461 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
National Theatre Live: Present Laughter

National Theatre Live: Present Laughter

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
Edit this entry  
28
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Great Buster: A Celebration

The Great Buster: A Celebration

2018
×
Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who: Voyage of the Damned

Doctor Who: Voyage of the Damned

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hansel & Gretel: Witch Hunters

Hansel & Gretel: Witch Hunters

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bombshell

Bombshell

2019
×
Edit this entry  
22
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
In Safe Hands

In Safe Hands

2018
×
Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
Edit this entry  
20
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cats

Cats

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Howard the Duck

Howard the Duck

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
Edit this entry  
14
By the Grace of God

By the Grace of God

2018
×
Edit this entry  
14
The Holiday

The Holiday

2006
×
Edit this entry  
13
Waves

Waves

2019
×
Edit this entry  
13
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★½
Edit this entry  
09
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read prior review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Dolemite

Dolemite

1975
×
Edit this entry  
05
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
Edit this entry  
04
Moonlight Sonata: Deafness in Three Movements

Moonlight Sonata: Deafness in Three Movements

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Native Son

Native Son

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Tale

The Tale

2018
×
Edit this entry  
02
Waves

Waves

2019
×
Edit this entry  
01
White Christmas

White Christmas

1954
×
Edit this entry  
01
National Theatre Live: Hansard

National Theatre Live: Hansard

2019
×
Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
Edit this entry  
29
Memory: The Origins of Alien

Memory: The Origins of Alien

2019
×
Edit this entry  
29
Edie

Edie

2017
×
Edit this entry  
29
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
Edit this entry  
28
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Corporate Coup D'État

The Corporate Coup D'État

2018
×
Edit this entry