Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Oldboy

Oldboy

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Argo

Argo

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Schumacher

Schumacher

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★
Edit this entry  
03
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★
Edit this entry  
15
Glass

Glass

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Split

Split

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★½
Edit this entry  
08
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Edit this entry  
07
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
04
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
03
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pusher II: With Blood on My Hands

Pusher II: With Blood on My Hands

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Pusher

Pusher

1996
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
High-Rise

High-Rise

2015
×
Edit this entry  
22
Becoming Warren Buffett

Becoming Warren Buffett

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★½
Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Salting the Battlefield

Salting the Battlefield

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Turks & Caicos

Turks & Caicos

2014
×
★★★½
Edit this entry