Sort by

alba has logged 163 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Heartstone

Heartstone

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
17
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
23
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry