AlbertL has logged 296 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Vigil

The Vigil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Who Am I

Who Am I

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Burrowers

The Burrowers

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Southbound

Southbound

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The House at the End of Time

The House at the End of Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry