Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★
Edit this entry  
08
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Edit this entry  
03
Alcarràs

Alcarràs

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Faster, Faster

Faster, Faster

1981
×
★★★★
Edit this entry  
24
Midnight

Midnight

1939
×
★★★★
Edit this entry  
14
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Libertad

Libertad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Other Side of the Bed

The Other Side of the Bed

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Edit this entry  
12
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
7:35 in the Morning

7:35 in the Morning

2003
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Edit this entry  
02
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
26
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★
Edit this entry  
05
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
02
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wasp

Wasp

2003
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Escape from Pretoria

Escape from Pretoria

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Fury of a Patient Man

The Fury of a Patient Man

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★
Edit this entry  
06
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Edit this entry  
06
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★
Edit this entry  
06
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Edit this entry  
03
I Origins

I Origins

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Mamá o papá

Mamá o papá

2021
×
★★½
Edit this entry  
31
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Edit this entry  
26
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Edit this entry  
21
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Peter's Friends

Peter's Friends

1992
×
★★★½
Edit this entry