Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
albertmtz98

albertmtz98

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for albertmtz98
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • albertmtz98’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Other Side of the Bed

    The Other Side of the Bed 2002

    ★★★ Watched by albertmtz98 25 Mar 2022

    Apenas tiene 20 años y ya se siente especialmente vieja. Restos de una España que perdimos, para bien o para mal: canciones de Los Rodríguez, el hiperbronceado, Los Serrano, la estética permanente de videoclip cutre y los chistes rancios. La película es tan torpe que me entra la nostalgia, el mundo en el que fuimos niños se ha ido para siempre.

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire 2019

    ★★★★★ Watched by albertmtz98 20 Jan 2022

    Ver esta película es como pasear por un museo. Qué miedo da el cine cuando lo bellísimo se vuelve terrorífico.

  • Ferris Bueller's Day Off

    Ferris Bueller's Day Off 1986

    ★★★½ Watched by albertmtz98 10 Jan 2022

    Es imposible que la escena del Twist & Shout no te haga inmensamente feliz

  • The Breakfast Club

    The Breakfast Club 1985

    ★★★★ Watched by albertmtz98 10 Sep 2021

    Qué doloroso es escuchar aquí el Don't you forget about me. Pienso en mis viejos amigos del instituto, en toda la gente con la que me lo pasé bien y que ya he olvidado. Qué habrá sido de ellos, qué ilusiones tendrán ahora. ¿Se acordarán aún de aquellos días extraños?

  • Annette

    Annette 2021

    ★★ Watched by albertmtz98 30 Aug 2021

    No.

  • High Fidelity

    High Fidelity 2000

    ★★★★ Watched by albertmtz98 19 May 2021

    ¿Escuchaba música pop porque estaba deprimido, o estaba deprimido porque escuchaba música pop?

  • Chungking Express

    Chungking Express 1994

    ★★★★★ Watched by albertmtz98 15 May 2021

    Qué decir

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles 1975

    Watched by albertmtz98 30 Apr 2021

    Aburridísima, soporífera, insoportable. Y ahí está toda su grandeza, su inmensa soledad.

  • Another Round

    Another Round 2020

    ★★★★ Watched by albertmtz98 12 Apr 2021

    ¿Qué es la vida?
    Una ilusión,
    Una sombra,
    Una ficción.

  • Contempt

    Contempt 1963

    ★★★★★ Watched by albertmtz98 23 Mar 2021

    Una película sobre el fin de las palabras, sobre la soledad y sobre el silencio. Me gusta que se plantee en imágenes la posibilidad de que el lenguaje nos haya abandonado y que hablar no sea suficiente para revelar nuestras verdades más terribles: que sufrimos, que somos frágiles, que nos queremos.

  • Anatomy of a Dandy

    Anatomy of a Dandy 2020

    ★★★½ Watched by albertmtz98 10 Feb 2021

    Tu muerte, hijo, no ha ensombrecido el mundo. Ha sido un apagarse de luz en la luz. Y nosotros aquí, ensordecidos de tragedia, heridos de blancura, mortalmente vivos, diciéndote.

  • In the Mood for Love

    In the Mood for Love 2000

    ★★★★½ Watched by albertmtz98 09 Jan 2021 2

    Qué frágiles son los cuerpos que se aman, qué ruido hacen los cuerpos que se aman. Admiro cómo el amor invade los cuerpos y los dota de sentido, pero sobretodo admiro la experiencia de sentir que todos estamos solos, y que el amor en el fondo es un acto desesperado por compartir nuestras soledades. Y en la elección de en quién confiamos nuestra soledad está toda la historia del mundo.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro