Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
★★
Edit this entry  
23
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Project Power

Project Power

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Signs

Signs

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Rango

Rango

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Secretariat

Secretariat

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Glory

Glory

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry