albiem has logged 53 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★½
Edit this entry  
16
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★½
Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Old School

Old School

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

2021
×
★★
Edit this entry  
26
Looking for Eric

Looking for Eric

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
Limitless

Limitless

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
08
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Edit this entry  
04
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Human Traffic

Human Traffic

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Edit this entry  
31
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★½
Edit this entry  
17
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★½
Edit this entry  
27
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
News of the World

News of the World

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry